Základní složky potravin

26.8.2017

Jestliže si přejeme správně se stravovat, může nám pomoci znalost, jaké složky potravy jsou pro naše tělo důležité z hlediska jeho správného fungování. Následně pak budeme schopni vybírat si jednotlivé druhy potravin tak, aby obsahovaly denní potřebnou dávku složek potravin.

Mezi hlavní složky potravin patří makroživiny: sacharidy, tuky a bílkoviny, které mají energetický obsah. Dalšími složkami potravin jsou mikroživiny, tedy vitamíny, minerální látky a stopové prvky.

Obecně platný optimální poměr mezi základními složkami potravin je při skládání našeho jídelníčku procentuálně vyjádřen: 60 % sacharidů, 15 % bílkovin a 25 % tuků.

Současné zdroje upravují optimální poměr základních složek potravin za den na 45–55 % sacharidů (3–5 g/kg/den), 10–25 % bílkovin (0,8–1,8 g/kg/den) a 25–40 % tuků (0,5–2 g/kg/den).

Nezbytnou složkou potravy je také voda, která tvoří více než 50 % tělesné hmotnosti člověka. U kojenců může voda tvořit až 75 % tělesného složení.

Jednotlivé živiny se vyznačují energetickou hodnotou, která se udává v kJ/g nebo také v kcal/g. Například energetická neboli spalná hodnota tuků je 40 kJ/g a bílkovin je 17,2 kJ/g. Zvláštním případem je etylalkohol, u kterého je energetická hodnota téměř 30 kJ/g, což nám vysvětluje, proč alkoholici nemusí téměř jíst, a přesto mají zajištěn energetický příjem pro organismus, hodnota biologická však zajištěna není.

Celkové složení stravy je individuální a specifické. Pro ty, kteří hledají a přejí si mít optimalizované nastavení jednotlivých makroživin, vitaminů a minerálních látek je možným řešením genetický test, na základě kterého lze eliminovat odchylky a optimalizovat celkový příjem sestavený na míru v rámci pohybového režimu a životního stylu.