Fazole na talíři

7.8.2017

Ledvinovitých semen fazolí existuje mnoho druhů: bílé, červené, černé, strakaté, hnědé….

Jeden šálek vařených Fazolí denně dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu o 20%, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak, riziko infarktu a mozkové mrtvice. Zajišťuje pravidelný odchod stolice,aktivizuje trávící trakt tak, že nedochází ke vzniku žaludečních a trávících potíží a rakoviny střev.

 

Fazole jsou bohaté na vlákninu, obsahují hodně železo, draslík, zinek a jiné minerální látky, vitamíny sk.B a aminokyseliny důležité k tvorbě „lidských bílkovin.“

Fazole obsahují složité cukry. Při štěpení jejich molekul na jednoduché cukry trvá tělu podstatně déle, než je tomu např. u sladkostí, které tvoří rychle přeměnitelné cukry. Výsledkem je, že tělo tráví fazole pomaleji a tak nedochází k náhlým skokům v krevních hladinách glukózy, tak nebezpečným pro diabetiky.

 

Jíme-li fazole častěji, plynatost kterou u někoho způsobují postupně mizí, protože časem se tělo dokáže  jejich trávení přizpůsobit.

 

Adzuki fazole

Fazole Adzuki jsou nazývány „královnou fazolí“.

Adzuki jsou malé podlouhlé fazolky, tmavě červené až hnědé barvy. V průměru mají asi 5mm a na jedné straně je bílá čárka. Po uvaření dostanou jemnou ořechovou chuť. Jsou velice populární v asijské a hlavně japonské kuchyni. Pěstují se především v Japonsku, kde jsou po sóje nejdůležitější luštěninou. Dalšími významnými pěstiteli jsou Čína, Jižní Amerika, USA, Itálie a Kongo.

Adzuki mají sladkou, silnou chuť. Neboť mají adzuki fazole stejnou dobu varu jako rýže, jsou v Japonsku často vařeny se sladkou rýží. Výsledkem je červený pokrm zvaný „Adzuki-mochi“. Jsou vhodné na přípravu polévek, pomazánek, kaší, nákypů a salátů. Používají se také v podobě mouky do těst, polévek, koláčů a rýžových pokrmů. Z této mouky jsou vyráběny i bonbóny a marmelády. Zjemněné rozinkami se dají připravit jako báječný dezert.

Fazole Adzuki jsou lépe stravitelné než ostatní luštěniny a mají velmi pozitivní vliv na aktivitu ledvin. V Číně, kde je výživa uznávána v souvislosti s biopolárními zákony přírody, mají adzuki fazole velký význam v souvislosti s „jin a jang„ harmonií. Fazole zesilují „yangový“ charakter výživy.

Doporučují se zejména při ledvinových onemocněních, abscesech a určitých tumorech.

Složení:

100 g adzuki obsahuje 1 430 KJ, 21 % bílkovin, 1,4 % tuku, 56 až 64 % sacharidů, 8 % vlákniny, cholesterol 0g, vitamín A 17 IU, vitamín B2 0,22mg, vitamín B6 0,351mg, vápník 66mg, železo 1,094mg, hořčík 127mg, zinek 5,04mg.

Úprava:

Před vařením je propláchneme a nejméně 6 hodin namáčíme ve vodě. U této luštěniny nemusíme namáčecí vodu slévat. Vaříme 1 hodinu, v tlakovém hrnci 15 minut, nejlépe s řasou Kombu.